Sorting
Source
Katalog księgozbioru
(4)
Form of Work
Książki
(4)
Literatura faktu, eseje, publicystyka
(3)
Status
available
(3)
unavailable
(1)
Branch
Wypożyczalnia
(4)
Author
Lewandowska-Kąkol Agnieszka
(1)
Majewski Aleksander
(1)
Maringe Jarosław
(1)
Nowak Szymon (1973- )
(1)
Warlikowski Sebastian (1990- )
(1)
Year
2010 - 2019
(3)
Time Period of Creation
2001-
(4)
1901-2000
(1)
1939-1945
(1)
1945-1989
(1)
1989-2000
(1)
Country
Poland
(4)
Language
Polish
(4)
Demographic Group
Literatura polska
(2)
Subject
Bellert, Józef (1887-1970)
(1)
Deportacje obywateli polskich w głąb ZSRR (1939-1941)
(1)
Kobieta
(1)
Lekarze wojskowi
(1)
Maringe, Jarosław
(1)
Narkotyki
(1)
Niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne
(1)
Polacy za granicą
(1)
Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie
(1)
Przestępczość zorganizowana
(1)
Szpitale
(1)
Więźniowie obozów
(1)
Zesłania
(1)
Zesłańcy
(1)
Łagry (ZSRR)
(1)
Subject: time
1901-2000
(3)
1939-1945
(3)
1945-1989
(2)
1989-2000
(1)
Subject: place
Obwód magadański (Rosja)
(1)
ZSRR
(1)
Genre/Form
Biografia
(2)
Antologia
(1)
Biografie
(1)
Pamiętniki i wspomnienia
(1)
Domain
Historia
(2)
Narkomania
(1)
4 results Filter
Book
In basket
Styczeń 1945 r. W Auschwitz-Birkenau pozostaje 4800 więźniów, którzy nie nadawali się nawet do pędzenia na zachód w marszach śmierci. Komory gazowe wysadzono w powietrze, a wojska sowieckie wdarły się w głąb obrony hitlerowskiej w takim tempie, że obozowi SS-mani nie zdążyli zabić garstki ocaleńców. 5 lutego Józef Bellert wraz z grupą ponad trzydziestu krakowskich lekarzy i pielęgniarek wyjeżdża do Oświęcimia. Przez osiem miesięcy prowadziprawdopodobnie największy szpital polowy w Europie. Mimo braku kanalizacji, wody, jedzenia i leków niesie pomoc medyczną wyzwolonym więźniom. Jego pacjenci ważą średnio 30 kg. Zapadają na dur brzuszny i gruźlicę, nękają ich biegunki głodowe, obrzęki i odleżyny. Boją się ludziw kitlach i strzykawek, kojarzącymi im się z zastrzykami z fenolu, którymi niemieccy zwyrodnialcy uśmiercali chorych więźniów. Trudno w to uwierzyć, ale z 4800 chorych wróciło do życia i zdrowia 4400 pacjentów. Józef Bellert - cichy bohater, którego biografią można obdzielić kilkanaście osób. Konspirator, żołnierz Legionów i sanitariusz brygadyPiłsudskiego, działacz niepodległościowy i społeczny, żołnierz września 1939 i powstaniec warszawski. Skromny lekarz powiatowy z Pińczowa. Lekarz, który ocalonym z piekła przywrócił godność, zdrowie i wiarę wczłowieka. Jeszcze pod koniec życia samotnym chorym robił zakupy lub palił w piecu.
This item is available in one branch. Expand information to see details.
Wypożyczalnia
All copies are currently on loan: sygn. 93/94 (1 egz.)
Book
In basket
Kołyma – sowieckie łagry, podlegające NKWD, utworzone na początku lat trzydziestych po odkryciu na bezludnych obszarach bogatych zasobów naturalnych: węgla, platyny, uranu i ropy naftowej, a nawet złota. W lutym 1931 roku na tereny przyszłych łagrów przybyli pierwsi więźniowie. W początkowych latach funkcjonowania obozów śmiertelność wśród łagierników wynosiła ok. 80%. Kołymskie obozy budziły grozę z powodu surowego klimatu oraz złych warunków bytowych – kierowani tam byli więźniowie „szczególnie niebezpieczni” dla władzy sowieckiej. Pracę przerywano dopiero przy -54°C. Książka zawiera w większości nigdy niepublikowane drukiem relacje tych, którzy przeżyli białe piekło sowieckich łagrów dalekiej północy. Ze wzruszeniem spisywaliśmy tekst ze starych maszynopisów i odręcznie pisanych świadectw. Publikujemy także reprodukcje listów, pamiątek i dokumenty, które pozostały w archiwach kultywujących pamięć polskiej tragedii łagierniczej. Ci, którzy ocaleli, opowiadają o obozowym życiu na Kołymie, o dramatycznych zajściach, których byli świadkami i ofiarami. Tragedia odcisnęła na ich życiu krwawe piętno – już na zawsze.
This item is available in one branch. Expand information to see details.
Wypożyczalnia
There are copies available to loan: sygn. 93/94 (1 egz.)
Book
In basket
This item is available in one branch. Expand information to see details.
Wypożyczalnia
There are copies available to loan: sygn. 929 (1 egz.)
Book
In basket
"Pierwsza książka o kulisach biznesu narkotykowego w Polsce! Jarosław Maringe, ps. Chińczyk, były członek mafii pruszkowskiej, współpracownik Jerzego W., ps. Żaba i twórca słynnego „szlaku bałkańskiego”, opisuje ważny obszar działań najpotężniejszej grupy przestępczej w Polsce. W swojej historii nie oszczędza nikogo - współpracowników, bossów, wymiaru sprawiedliwości, a także... samego siebie. Chińczyk przenosi nas w bezlitosny świat krwawych porachunków, wielkich pieniędzy i pięknych kobiet. W tej rzeczywistości nie ma zasad, a miarą siły charakteru jest bezwzględność. Jeszcze żaden polski gangster nie odważył się na tak szczerą spowiedź. W tej historii nie ma jednak fałszywej skruchy, a ocena faktów jest pozostawiona czytelnikom. Duet Maringe-Majewski unika taniego moralizatorstwa i kreślenia czarno-białej rzeczywistości. Książka wybebesza emocjonalnie. „Byłem polskim królem narkotyków. Czułem się panem życia. Od śmierci umywałem ręce”.
This item is available in one branch. Expand information to see details.
Wypożyczalnia
There are copies available to loan: sygn. 34 (1 egz.)
The item has been added to the basket. If you don't know what the basket is for, click here for details.
Do not show it again